sk   en     de    pl    ru 

INFORMAČNÍ LINKA - 840 810 810

Zavřít X

Jak si vypěstovat saturejku?

13.6.2017

Saturejka patří k méně využívanému koření. Jedná se nejen o koření, ale skvělou léčivku z čeledi hluchavkovitých. Rostlina má přímo zázračné vlastnosti a velmi skromný vzhled. 
 
 

Jaké odrůdy? 

Pro pěstování saturejky v naší zahradě či fóliovníku, se používají dva nejznámější druhy. Prvním je saturejka zahradní a druhá je saturejka horská, trvalá bylina. V kuchyních mají oba druhy stejné uplatnění. 
 

Z historie

Saturejka je známa již z 3. století, kdy se o ni zmiňovaly některé listiny jako o chutném koření a léku. V průběhu 9. století se rozšířila po celé Evropě ze Středomoří, odkud pochází. Má nádhernou vůni a příznivý vliv na náš organismus. Pokud ji pěstujete ve svém foliovniku, jistě oceníte její zajímavou chuť. 

 

Zdravotní účinky

Ke kořenění pokrmů se používá jak čerstvá, tak sušená saturejka. Sběr se provádí vždy na začátku květu. V případě dietních pokrmů nahradíme saturejkou pepř. Obsahuje silice, hořčiny, flavonoidy, ale i třísloviny. Oceníte ji při zažívacích problémech, průjmech či nadýmání. 
 

Jak se pěstuje

Nejvhodnější je saturejku umístit na jaře do pařeniště či fóliovníku. Ideální je pro ni hlinitopísčitá půda. Měla by být smíchaná s humusem, dokonale zpracovaná, bez plevele. Nevhodným prostředím je promokřená jílovitá půda. Má ráda slunné teplé místo, které není na větrné straně. Ve fóliovníku urychlíte její květenství. Bylinku pak můžete nasušit nebo používat rovnou čerstvou. 
 

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email.
Telefonní číslo
Neplatný vstup
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy.
Potvrďte:
Potvrďte, že nejste robot.

Doporučujeme: l  Betonové garáže One Trade l Dřevěné přístřešky l Levné pergoly l Skleníky z polykarbonátu l Zahradní domky l Dřevěné altány l Pergoly l Přístřešky


2014 © Copyright Hotovedomy s.r.o.  l Zásady ochrany osobních údajů © l Ochranné známky One Trade® l Obecně smluvní podmínky l HOBBYTEC.CZ